EVDE BEBEK GÜVENLİĞİ

Mama Diyarı

EVDE BEBEK GÜVENLİĞİ

1.Bebekler için evdeki eşyaları sabitleyin
3. Kabloların kordonlarını duvara sabitleyin
4. Açık prizlerin üzerini kapattırın
5. Ev aletlerine dikkat edin
6. Parmakları koruyun
7. Yanmayı önleyin!
8. Bebeğinizin yatağının korumasının sabit olduğundan emin olun
9. Bebeğinizin yatağını pencereye yakın koymayın.
11. Bebeğinizin gitmesini istemediğiniz alanları tahta geçitlerle sınırlayın
12. Bebeğinizin bezini değiştirdiğiniz yerin güvenli olmasına dikkat edin
13. Oyuncakları çocuğunuzun yaşına uygun seçin
14. Oyuncak kutularınız güvenli olsun
15. Bebeğinizi arabada da güvende tutun
16. Banyo zamanı
17. Havuzlarda çocuğunuzun güvenliği için özellikle dikkat etmeniz gerekenler
18. Çöpleri çocuklarınızdan uzak tutun
19. Kimyasalları bebeğinizden uzak tutun
20. Çocuğunuzu ilaçlardan uzak tutun
21. Para pillere dikkat edin
22. Bebeğinizin seviyesine inin
 
Bebek Güvenliğinde Nelere Dikkat Etmeliyiz? | Bebek Sağlığı
 
Bebek güvenliğinde dikkat etmeniz gereken birçok konu vardır. Eğer bebek bekleyen bir ebeveynseniz veya küçük çocuklarınız varsa, kesinlikle yapmanız gereken işlerden biri, evinizi bebek-çocuk dostu bir hale getirmektir. Bebekler ve çocuklar meraklı varlıklardır: Özellikle emekleme ve yürüme dönemine yeni geçtiklerinde, elleri ve gözleriyle etraflarındaki her şeyi korkusuzca keşfetmek için adımlar atarlar. Doğal olarak, evinizdeki prizler, ilaçlar, temizlik ürünleri gibi, yetişkinler için gayet gündelik, ancak bebek ve çocuklar için potansiyel olarak tehlikeli madde ve araçlar da keşfedilmeyi bekleyen şeyler arasındadır ve çocukların bu şeyleri keşfetme yolculuğu çocuk gelişimi açısından oldukça tehlikeli olabilir.
 
Çoğu anne-baba, bebek sahibi olmadan önce kendi evlerini bekledikleri bebekleri için en güvenli olan yerlerden biri olarak düşünürler. Ancak, bir yetişkinin rahatça yaşayabileceği bir ev, bebek ve çocuklar için birçok tehlike ile doludur: Evin ortasındaki basamaklar, sehpa kenarları, gizlenmemiş elektrik prizleri ve boru çıkıntıları gibi şeyler bebekler için kaza ihtimalini artıracak ve bebek sağlığını olumsuz etkileyecek yapılardır. Şaşırtıcı bir istatistik ise, ev kazalarının çocukluk dönemi ölüm nedenleri arasında beşinci sırada olmasıdır. En sık görülen ev kazaları ise düşme, boğulma ve yangındır.
 
Büyük veya küçük, bu tip kazalar yaşanmadan önleminizi alın ve evinizi küçük kaşifler için hazır hale getirin. Böylece yenidoğanınız emeklemeye ve ayaklanmaya başladığında hop oturup, hop kalkmaktan, bir nebze de olsa, kurtulmuş olursunuz.
 
Birkaç küçük değişiklikle evinizi bebek-çocuk dostu hale getirebilir ve bebeğinize veya çocuğunuza evde bir zarar geleceği kaygısından da kurtulabilirsiniz.